Gizliilimler Kenzülarş
img src="bi2/misc/nav_search.gif" width="50" height="55" border="0" alt=""/> Üye Listesi
Alt 25-02-13, 19:34   #1
ÜYE
 
Havasül_Hak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12-02-13
Mesajlar: 377
Havasül_Hak is an unknown quantity at this point
Standart Beşli Vefk

Birinci Kaide:
Beşli vefklerde de en çok kullanılan dört kaideyi görelim. Tarhı altmış, taksimi beştir. Bu vefk Merih yıldızıria mensuptur. Ulvî meleği (Semsemayil), arzî meleği (Ahmer)dir. Taksimde kesir dört kalırsa' altıncı haneye, üç kalırsa on altıncı haneye, bir kalırsa yirmi birinci haneye bir fazla ilâve olunur.

İkinci Kaide:
Bu vefkin ismi (Muhammesi haliül vasatı Celâlî)dir. Dünyada mevcut vefklerin Sultanıdır. Kaidesi, vefk olunacak adet tarh ve taksim edilmeden birinci haneye bir misli zamla, ikinci haneye ve yine her haneye konulmuş olan adetlerle çarpılarak nihayete kadar çıkılır. Bu vefkin bir dılında (66) beş dılında (330) vardır.

Üçüncü Kaide:
Vefkte yazılan Temagis, Ba’dan, Yesvad, Vağdas, Nûfenagadis, beş büyük ilmin hâdimi ve hocalarıdır. Ve bu isimlere (Esma Hâlüme) denir. Bu beş ismin sahipleri ile yakınlık elde edebilmek için yirmi beş gün canlı ve canlıdan çıkan şeylerden perhiz ederek yani riyazetle oruç tutulur. Ve çok az yenilir. Böylece ve aşağıda gösterilen şekilde okumağa devam edilirse istediğin şeyleri öğretirler. Gerektiği zaman da gözünün önüne sinema ekranı gibi bir perde gelerek bilmek istediğin şeyi açıkça gösterir ve söylerler.
Havasül_Hak isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 25-02-13, 19:35   #2
ÜYE
 
Havasül_Hak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12-02-13
Mesajlar: 377
Havasül_Hak is an unknown quantity at this point
Standart

Okuma tarzı:
. Yeni bir Arabî ayın ilk cumartesiyi pazara bağlayan geceden başlamak üzere evin şimal (kuzey) tarafındaki odasında (eğer bu şekilde uygun bir yer yoksa) evin her hangi uygun olan bir odasının şimal tarafına bir masa konulur ve aşağıdaki şekilde olduğu gibi hazırlanır. Bir Müşteri saatinin başında başlayarak Güneş saatinde bitirilmek üzere (Saatler hakkında birinci ciltte yeteri kadar bilgi verilmiştir.) 4042 kere bu esmalar okunur. Ve duası ikide, kırkta ve her yüzde bir kere olmak üzere tekrarlanır.
Okumaya başlamadan evvel kırk kere Âyet el-Kürsî, kırk bir
kere;

Se nürîhim âyâtinâ fil âfâkı ve fî enfüsihim hattâ yetebeyyene lehüm ennehül hakku eve lem yekfı bi rabbike ennehû ala külli şey’in şehîd* Ela innehüm fi miryetin min likâi rabbihim* elâ innehû bikülli şey’in mühıyt* Allâhü yeteveffel enfuse hıyne mevtihâ velletî lem temüt fî menâmihâ fe yümsikülletî kadâ aleyhel mevte ve yürsilül uhrâ ilâ ecelin niüsemmen inne fi zâlike le âyâtin li kavmin yetefekkerûn* ayeti .kerimeleri okunup bitirildikten sonra esmalar okunmaya başlanır. Ve esmaların şekilde görülen vefkinden beş adet yapılır. Birisini okuyan üzerinde taşır. Öteki dört vefk masada bulunan bardakların aralarına konur. Okunurken günlük yakılır.
Balmumları, çarşıdan alınacak yarım kilo halis balmumundan alçıdan bir kalıp yaparak kendin dökmen gerekir. Çünkü piyasadan alınacak balmumları hem hileli veyahutta boyalı olabilirler. Kurulacak masa aşağıdaki şekilde olduğu gibi düzenlenir.

Masanın ortasına büyükçe bir tabak konulur. Sirke şimâle, yağ şarka, bal garba, mum da ortaya gelmek üzere tabağın içerisine ayrıca birer parça pirinç, şeker, buğday, mercimek, bakla, nohut, kuru üzüm gibi kuru hububattan konulur. Yukarıdaki masa şeklinde de görüldüğü gibi masanın şimal, şark ve garb taraflarına birer çay bardağı içerisinde sirke, zeytin yağı ve bal doldurularak konulur. Masa üzerinde yanart dört balmumu okuma sırasında devamlı olarak yanacak ve bittikçe yenilenecektir.
Okunacak dua:
Ed’ûküm yâ ervâhel kaviyyetir rûhâniyyetil müteâliyetilletî hikmetül hukemâi ve fıtnetül futanâi ve ılmül ülemai* Ecîbû da’vetî vahdarû meclisi ve karribû li tedbîriküm ve şeddidû bi hıkmetiküm ve eyyidû bi kuvvetiküm ve fehhimû mâ lâ eflıemü ve allimû mâ lâ a’lemü ve bassırû mâ lâ ebsıru* vedfeû annil âfâtil mültebiseti minel cehli ven nisyâni vel hevâi hattâ telhakûnî bi hakkı hâzihil esmâi bârekellâhü fîküm ve ahsenellâhü aleyküm*
Her gün (4042) kere esmaların okunması bittiği zaman ayağa kalkılıp evvelâ şarka sonra kuzeye daha sonra güneye dönülerek 3 defa yüksek sesle esmalar tekrar olunacaktır.
Havasül_Hak isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 25-02-13, 19:36   #3
ÜYE
 
Havasül_Hak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12-02-13
Mesajlar: 377
Havasül_Hak is an unknown quantity at this point
Standart

Dördüncü Kaide:

Birinci hanede yazılı kelimenin adedine birer zamla beşinci haneye kadar çıkılır. On dördüncü hanedeki kelimenin adedine bir zamla on beşinci haneye ve birer tarhla da on birinci haneye kadar inilir. Yirmi ikinci hanede bulunan kelimenin adedine birer zamla yirmi beşinci haneye kadar çıkılır. Ve bir tarhla yirmi birinci haneye yazılır.
Onuncu hanedeki kelimenin adedinden birer tarhla altıncı haneye kadar inilir. On sekizinci hanede bulunan kelimenin adedine birer zamla yirminci haneye kadar çıkılır ve birer tarhla on altıncı haneye kadar inilir. Bu vefk dileğin kolay elde edilmesi için kullanılır.

Konu Havasül_Hak tarafından (25-02-13 Saat 19:39 ) değiştirilmiştir.
Havasül_Hak isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBlakice2.0 made by SimpleGFX
Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 09:20.
Powered by vBulletin® Version kapalı
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0