Gizliilimler Kenzülarş
img src="bi2/misc/nav_search.gif" width="50" height="55" border="0" alt=""/> Üye Listesi

Go Back   Gizliilimler Kenzülarş > KENZÜL GİZLİ İLİMLER ALEMİ > Kenzül Havas İlmi

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 12-08-14, 23:52   #1
 
Üyelik tarihi: 22-10-13
Mesajlar: 1.106
zeinarda is an unknown quantity at this point
Standart Piyasadaki Havas Kitaplarının Güvenilirliği

Piyasadaki Havas kitapları ve yazarları hakkında geniş bilgisi olan Haluk Akçamın tesbitlerini içeren bir yazısını sizlerle paylaşmak istedim.


Her zaman piyasadaki Havas kitaplarına rağbet etmeyin ve onlardan uygulamalar yapmayın diye uyarıyordum..Zira Gerçek bilginin tam ve doğru olarak verilmesi asla mümkün değildir....Zaten bu konuda bir TV kanalı kışın bilimsel boyutlarıyla da konuyu gündeme taşımış,uygulamaların gerçekliği olduğunu ama halkın eline geçmesinin yasak olduğu görüşünü dile getirmişlerdi....O nedenle de aşağıdaki yazıyı foruma taşımayı ugun buldum...Kuran ve Hadis açıklamalarına rağmen, İslam edebiyatında cinlerle ilgili ve çoğu Cahiliye Devri'nden kalma inançlarla dolu eserlere rastlamak mümkündür.Anadolu'da bu alanda dikkati çeken ilk eser, 15. yüzyılın ikinci yarısında yaşamış olan Firdavsi-i Rûmî veya halk arasında Uzun Firdevsî olarak bilinen bir şair-yazarın, Balıkesir'de - muhtemelen Farsça'dan tercüme ederek - yazdığı “Daawat-nama” adlı kitabıdır.

Sekiz bölümden oluşan bu küçük eserde, cin çağırma yöntemleri, fal bakma usulleri, burçların ve yıldızların özellikleri ve bazı tılsımların etkilerinden bahsedilir. İçindeki yazar tarafından çizilmiş cin resimleri ve şemalar açısından folklorik önemi büyük olan Dâvetnâme'nin, Şams al-Maarif gibi dış kaynaklı eserlerden derlenmiş olması sebebiyle muhteva açısından Anadolu inançlarını yansıttığı söylenemez.Basılı eserler arasında, Türkiye'de en çok rağbet gören kitap ise, Seyyid Süleyman el-Hüseyni efendinin "Kenz-ul Havâs" adıyla en son 1916 (1332)'da Eski Türkçe yayınlanan dört ciltlik eseridir. Defalarca yasaklanmasına rağmen, yeni harflerle ve sadeleştirilmiş bir dille kısaltılılıp tekrar basılarak el altından satılan Kenz-ul Havâs, aynı zamanda bu alanda kitap yazan birçok meraklının da ilham kaynağı olmuştur.Bunların içinde, Mustafa İloğlu'nun 1970'de yayınlamaya başladığı ve sonunda yedi ciltlik bir hacime ulaşan “Gizli İlimler Hazinesi”, ve Mustafa Ertuğrul'un “Dua Hazinesi” külliyatı kayda değer.


Ancak, bunların ve benzeri kitapların birer “hazine” (kenz) olmaktan çok, baştan sona saçma sapan hurafelerle bezenmiş, ama aralara Kuran'dan ayetler serpiştirilerek mistik bir hava verilmeye çalışılmış tipik cehalet örnekleri olduğunu da belirtmek gerekiyor.


1985 yılında, Ata Nirun ile bu konuda bir araştırma yaparken, Mustafa İloğlu'nu da Beyoğlu'ndaki evinde ziyaret edip kendisi ile uzun uzadıya görüşmüştük.

Merhumun, İslam Okültizmi hakkında zerre kadar bilgisi yoktu. Derme çatma Arapçası ile orijinal bir eseri tetkikten de mahrumdu.

Ancak, sağdan soldan öğrendiği yarım yamalak tecrübi bilgilerle bir zenaatçi olabilecek seviyede üfürükçülükle uğraşıyordu ki, bu da geçimini sağlamasına yetiyordu.

Mamafih, bu zatın derlediği yedi cilt, günümüzde adeta inanılmaz sırlarla dolu bir şaheser gibi piyasaya sürülmektedir. Oysa, içindekilerin bir işe yarayıp yaramadığı bir yana, hemen hemen hepsi yanlış veya eksik kopya edildiğinden, yedi cildin yedisi de zırvalıklar hazinesi olmaktan öte bir kıymet taşımamaktadır.


Türkiye'de bu alanda yazılan kitapların birbirinin kopyası olmasının yanısıra, ilk kaynak olarak genellikle Ahmad bin Ali al-Bûnî'nin “Kitab Şams al-Maarif” adlı dört ciltlik Arapça eserinden izler taşıdıkları görülmektedir.

Bu konulara meraklı kişilerin yoğun talebi ile, 1979 yılında bir yayınevi, Bûnî'nin eserini tercüme ettirip piyasaya sürdü. Fakat, tercüme eden zatın - daha önce İbn al-Arabi'ye atfolunan bir risaleyi tercümesinde de görüldüğü gibi - Arapça bilmesine rağmen bu konulardan hiç nasibini almamış olması yüzünden, akla karayı birbirine karıştırarak eseri çorbaya çevirmesiyle, kimsenin içinden çıkamadığı bu dört ciltlik garabetin fazla müşterisi olamadı.

Zaten, mütercim de sonunda iyice sıkılmış olmalı ki, eserin Kitab al-Raml bölümünü çevirmeden teslim etmiş. Son aylarda ise, Ahmad Musa al-Zarkavi'nin “Mafatih al-Gayb” adlı eserinin Kahire baskısından tercümesinin yapılacağını duydum. Bu kitap da alanında oldukça ünlüdür.


Gördüğü ilgi ve derleyenin diğerlerinden çok farklı bir ortamdan gelmesi bakımından, İsmet Zeki Eyuboğhı'nun değişik yayınevlerince farklı isimler altında yayınlanan “Aşk Duaları, Cinler ve Cinciler” adlı ve bir tür etnolojik araştırma niteliği taşıyan eserini de halkın inançlarını yansıtması açısından burada belirtmek gerekecektir.


Anadolu halkının cinlerle ilgili inançlarını yönlendirmesindeki rolü bakımından, biri tercüme diğeri telif iki eseri de burada dikkate almak gerekir:

Yazarı, İmâm-ı Şiblî adında 14. yüzyılda yaşamış büyük bir İslam alimi diye tanıtılan “Cinlerin Esrarı” adlı kitap, aslında Arap-İslam mitolojisinden seçilmiş hikayeler arasına sahih veya mevzu olmasına bakılmaksızın rastgele serpiştirilen hadislerle doludur.

Tercümenin başına ilk bölüm olarak dışardan eklenen iki formalık açıklama ise sanki okuyucunun aklını iyice karıştırmak için yazılmış gibidir.
zeinarda isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 25-11-14, 11:51   #2
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 25-11-14
Mesajlar: 1
Bayezid is an unknown quantity at this point
Standart

Erbâ'in-i İdrisiyye nasıl bir kitap bakan var mı?
Bayezid isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 25-11-14, 14:23   #3
 
Üyelik tarihi: 22-10-13
Mesajlar: 1.106
zeinarda is an unknown quantity at this point
Standart

Alıntı:
Bayezid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Erbâ'in-i İdrisiyye nasıl bir kitap bakan var mı?

Piyasadaki hiç bir kitap tam değildir,eğer oradan bir şey uygulamayı düşünüyorsanız en başında eksik uygulama olacağını bilmelisiniz..
zeinarda isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 01-12-14, 08:19   #4
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 02-09-13
Mesajlar: 139
satelcom is an unknown quantity at this point
Standart

Rahmetli İdris ÇELEBİ hocanın çevirdiği ve derlediği bütün kitaplar tamdır.Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.Rahmetliyle dostluğum vardı.Kendisine bu konuyu sordum.Hiçbir eksiklik yok.
satelcom isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 19-10-15, 13:21   #5
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 19-10-15
Mesajlar: 1
musab is an unknown quantity at this point
Standart

tşk bilgi için
musab isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 18-07-16, 14:43   #6
 
Üyelik tarihi: 22-10-13
Mesajlar: 1.106
zeinarda is an unknown quantity at this point
Standart

piyasaya bilimsel bir yayın çıktığı zaman uluslar arası bilim kurullarına kadar herkes olumlu ya da olumsuz görüş bildirir.....

Hatta sıradan bir çocuk kitabında ya da konusu ne olursa olsun bir öyküde,makalede romanda ilgili ilgisiz pek çok kişi yorum yapar fikir beyan eder....

Halbuki Havas kitaplarının güvenilirliğini inceleyecek bir kurul şimdiye kadar görülmemiştir....İnsanların en çok ihtiyaç duydukları,en çok rağbet ettikleri yayınlarda yazılan ayetin doğru olup olmadığını bir dizgi hatası olup olmadığını bile kontrol edecek bir kurul yoktur...

en çok bilinen ayetlerin bile latin harfleriyle yazılışı farklılık göstermektedir...

Havas ilmini hiç kimsenin yok saymaya ya da hafife almaya hakkı yoktur,ancak halkın güvenilir kaynaklardan bilgi almasınin gerekliliği de göz ardı edilemez....
zeinarda isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 18-07-16, 14:46   #7
 
Üyelik tarihi: 22-10-13
Mesajlar: 1.106
zeinarda is an unknown quantity at this point
Standart

piyasadaki havas kitaplarını kutsal kitap sayıp yüceltenlere,havası bu kitaplardan öğrenebileceği hevesine kapılanlara tek bir tavsiyem var,
Kutsal kitabımızı güvenilir meallerinden ve tefsirlerinden okuyup öğrenmeleridir......
zeinarda isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 07-08-16, 00:05   #8
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 31-07-16
Mesajlar: 6
metin is an unknown quantity at this point
Standart

hangi kitabi önerirsiniz
metin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 05-09-16, 06:27   #9
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 02-09-13
Mesajlar: 139
satelcom is an unknown quantity at this point
Standart

Eline geçen her kitabı oku.Her kitaptan öğrenilecek bir şeyler mutlaka vardır.
satelcom isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hizbul Bahr Havas ve Fazileti zeinarda Kenzül İstek Hacet Duaları 3 27-10-14 16:14
Havas İlmi ve Büyü Arasındaki Farklar Rip Van Winkle Kenzül Havas İlmi 0 13-12-13 21:48
Sara Hastasına Yapılacak Havas Çalışması 2 KENZÜL Kenzül Havas İlmi 0 03-08-13 20:09
Sara Hastasına Yapılacak Havas Çalışması KENZÜL Kenzül Havas İlmi 2 03-08-13 19:57


Blakice2.0 made by SimpleGFX
Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 17:54.
Powered by vBulletin® Version kapalı
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0