Gizliilimler Kenzülarş

Gizliilimler Kenzülarş (https://www.kenzulars.com/)
-   Kenzül Esmaül Hüsna (https://www.kenzulars.com/kenzul-esmaul-husna/)
-   -   En Nur Esması Faziletleri (https://www.kenzulars.com/kenzul-esmaul-husna/5207-en-nur-esmasi-faziletleri.html)

KENZÜL 01-07-13 01:27

En Nur Esması Faziletleri
 
Allah (c.c.) sadıkların kalbini tevhidiyle nûrlandırır. Hak Tealâ yerde ve gökte yarattığı nûrlarla gök ve yerleri nûrlandırdı.
İbn-i Abbas'a göre, “En-Nûr”, "Cenab-ı Hakk'ın dilediğini hida*yete erdirmesi, ona hakkı açıklayıp, hakka ittibayı ilham etmesi*dir." Halimi; "Kulların ancak Allah'ın bildirdiği ve anlaşılmasını kolaylaştırdığı şeyleri bilmesi Allah'ın onlara bahşettiği bir nur*dur" demiş ve şunu ilave etmiştir: "İnsanın yaratılış fıtratı aklı, hisleri ve ahlakı da nurdur."
Nûr, "bütün açıklığıyla ortaya çıkan" açıklık olup, zatında apaçık olan ve başkasını ortaya çıkarana nûr denir. Allah her şeyi açı*ğa çıkarandır. Mevcudatı da yokluktan varlığa çıkarmasıyla zahir*dir.
İbn-i Abbas (r.a.) Peygamber (s.a.v.)'e:
İsra gecesinde Rabbini gördün mü? diye sordu. Peygamberi*miz (s.a.v.):
Evet, Nur'û gördüm, dedi.
Peygamber (s.a.v.) sabah namazında şöyle dua ederdi: "Al*lah'ım! Kalbime, kabrime, kulağıma, gözüme, saçlarıma, vücudu*ma, etlerime, kanıma, kemiklerime, önüme, arkama, sağıma, solu*ma, üstüme, altıma nûr bahşet. Allah'ım! Bana nûru ziyade et ve nûr bağışla, bana nûr ver."
Nûr sûresinde; nûr ayetini şöyle bir düşünelim:
"Allah, göklerin ve yerin nûrudur. O'nun nûrunun temsili, içinde lamba bulunan bir kandillik gibidir. O lamba kristal bir fanus içindedir; o fanus da sanki inciye benzer bir yıldız gibidir ki doğuya da batıya da nisbet edilemeyen mübarek bir ağaçtan, yani zeytinden (çıkan yağdan) tutuşturulur. O'nun yağı, neredey*se, kendisine ateş değmese dahi ışık verir. (Bu) nûr üstüne nûrdur. Allah dilediği kimseyi nûruna eriştirir. Allah insanlara (işte böyle) temsiller getirir. Allah her şeyi bilir."478

KENZÜL 01-07-13 01:30

İbn-i Abbas ayetteki “Allah göğün ve yerin nûrudur” ifadesini gök ve yer halkını hidayete erdiren, O'nun nûrunun benzeri, nasıl ki safi zeytinin yağı neredeyse kendisine ateş değmese dahi ışık verir. Ancak ona ateş değdiği zaman ışık olur ve ışığı artar. İşte mü'minin kalbi de bunun gibidir. İlim gelmeden önce hidayetle muttasıf ve onunla amel eder. Fakat mü'min ilim sahibi olunca bir hidayet üzerine hidayet, nûr üzerine nûr olur" diye tefsir etmiştir.


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 09:41.

Powered by vBulletin® Version kapalı
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0