Gizliilimler Kenzülarş

Gizliilimler Kenzülarş (https://www.kenzulars.com/)
-   Hz Muhammedin Hayatı (https://www.kenzulars.com/hz-muhammedin-hayati/)
-   -   Peygamberimizin Çocukluğu (https://www.kenzulars.com/hz-muhammedin-hayati/5949-peygamberimizin-cocuklugu.html)

Queen 16-09-13 05:22

Peygamberimizin Çocukluğu
 
PEYGAMBERİMİZ (S.A.V)’İN ÇOCUKLUK DÖNEMİ
Peygamberimiz (s.a.v)’in hal ve hareketleri diğer çocuklara :nzemezdi. İki ay geçer geçmez her tarafı hareket edecek dere*mde kuvvetlendi, üç aylıkken ayağa kalkıyordu. Dört ay içinde _:unarak yürümeye başladı. Sekiz aylık olduğunda konuşulan*dan dinlemeye anlamaya ve konuşmaya başlamış, dokuz aylıkken lüzgün konuşuyor olmuştu.
Peygamberimiz (s.a.v) iki yaşma basıp sütten kesildiğinde be*zenen çok gelişmişti.
Annesi Âmine’nin isteği üzerine Halime ve kocası O’nu alıp Mekke 'ye götürdüler. O’na çok alıştıkları için ondan ayrılmak güç geliyordu, onun için Amine’ye
“Müsaade edersen büyüyünceye kadar bir müddet daha bi*rim yanımızda kalsın, dediler. Böylece Peygamberimiz (s.a.v)’i ¿lıp tekrar geri yurtlarına döndüler.
Bu çağlarda peygamberimiz (s.a.v) süt kardeşleriyle öğle vakti -zuzuların yanma gitmişti. Eve geldiklerinde Halime kızı Şey*da’ya:
“Niçin güneşin şiddetli sıcak vaktinde dışarı çıkıyorsunuz.” deyip azarlamıştı.
Şeyma’da biz sıcaklık görmedik. Kardeşimin (Peygamberimizi kastederek) başı ucunda bir bulut parçası dolaşıyor. O nereye giderse bulutta beraberinde gidiyor, buraya kadar hep bulutun gölgesi altında geldik, diye cevap verdi.
Yine bir gün süt kardeşleri Abdullah ve Şeyma ile evlerinin arkasında kuzuların yanında bulunuyordu, bu sırada beyaz elbi*seli iki kişi gelip Peygamberimiz (s.a.v)’i göstererek biri diğerine; bu, O’mudur? Diye sordu.

O’da- “Evet O’dur” deyince yatırıp göğsünü yardılar, içerde bir şey çıkarıp attılar. Cebrail (a.s) Peygamberimiz (s.a.v)’in kal bini çıkarıp ve tekrar yerine koydu.
Olayı gören Abdullah annesine haber verdi, karı koca korku dan ne yapacaklarını şaşırdılar. Başına bir felaket gelmesinde korkarak Peygamberimiz (s.a.v)’i alıp Mekke'ye annesinin yanı- getirip teslim ettiler.

Queen 16-09-13 05:22

Peygamberimiz (s.a.v) Annesiyle Birlikte
Medine Seyahati
Peygamberimiz (s.a.v)’in annesi Hz. Amine’nin, Medine’de b akrabaları vardı. Hem onları görmek, hemde oğluna babası mezarını gösterip ziyaret ettirmek maksadıyla Hz. Amine, çocu (s.a.v) ile beraber Medine’ye gitti. Medine’de bir ay kadar kaldılar Peygamberimiz (s.a.v) ’in babası Abdullahm kabrini ziyaret ettiler.
Hz. Amine çocuğunu (s.a.v) ve hizmetçisi Ümmü Eymen’i rak Mekke’ye dönmek üzere yola çıktı. Akşam üzeri, Ebva isi köye ulaştılar. Geceyi burada geçirdiler.
Hz. Amine, burada hastalandı, yanı basma oturttuğu biri yavrusunu (s.a.v) şefkatle öptü, kokladı, hasretle bağrına ba*rak okşadı. Öleceğini ve oğlundan ayrılacağmı hisseden anne, daha dünya gözüyle göremeyeceği oğlunun pak, tertemiz nuı dolu yüzüne bakarak şöyle dedi:

Queen 16-09-13 05:23

“Ey, çekilen dehşetli ölüm okundan2 Allah’ın lütfuyla kurt zatın (Abdullahın) oğlu! Allah (c.c) seni mübarek ve daim kılsın
Rüyamda gördüklerime göre sen, ikram sahibi olan Allah tarafından insan oğullarına helal ve haramı bilmek için Peyg ber gönderileceksin!
Her yeni olan eskiyecek ve her şey yok olacaktır, fakat gam em! Çünkü temiz bir çocuk doğurdum, dünyaya çok büyük varlık bırakıyorum.”
Bu sözlerden sonra Hz. Amine, hayata gözlerini yumdu. Ora- iefnedildi, fakat rivayete göre daha sonraları kabri Mekke'ye dedilmiştir.

Queen 16-09-13 05:23

Hizmetçi olan Ümmü Eymen, henüz altı yaşındaki, Resulul- h Efendimizi deveye bindirdi. Beş gün süren yolculuktan sonra kke'ye ulaştılar. ,
Baba ve annesinden yetim kalan peygamberimiz (s.a.v) ’i de- i Abdulmuttalib yanma aldı, O’nu büyüttü.
İki sene sonra Abdulmuttalib’in ölümü yaklaşınca torunu- . kendi oğlu Ebu Talip’e teslim ederek, O’na (s.a.v) ’e çok iyi asını tavsiye etti. Peygamberimiz (s.a.v) o zaman henüz z yaşma gelmişti. Ebu Talip ve eşi Fatma Hanım Efendimize k iyi baktılar. O’nu (s.a.v) ’i öz çocukları gibi sevdiler, muha- a ettiler.


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:54.

Powered by vBulletin® Version kapalı
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0