Tekil Mesaj gösterimi
Alt 06-06-13, 03:46   #3
Queen
ÜYE
 
Queen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12-02-13
Mesajlar: 7.083
Queen is an unknown quantity at this point
Standart

9. Buhuru Meryem: Siklamen, Yer somunu,Akdiken, Macar salgamı, Buhur otu, Dana göbegi, Kırmeneksesi, Kuskusa, Domuz turpu, Domuz ekmegi ve Domuz agırsagı da denir. Çuhaçiçegigillerden, toprak altında yassı ve toparlak yumruları olan, çok yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları uzun saplı, kalp seklinde ve açık renkli lekelidir. Rengi, pembe veya morumsu pembedir.Çiçekleri sarı renklidir. Bilimsel ismi: Cyclamen europeum dur.Bu bitkinin köküne Kust veya Topalak denir. Bilimselismi: Ramnus chlorophorus globosus tur.

10. Cavi: Kauri ve Kovri de denir. Çamgillerden,”Agathis australis” türünün fosil reçinesi (sıvı madde).Yeni Zelenda da toprak altından iri parçalar halinde çıkarılır. Soluk sarı yada yesilimsi sarı renkte, terementi kokulu bir oleorezin olan Cavi kaynar alkolde tamamen çözülür. Uçucu yag, rezin, reçine asitleri ve acı maddeler tasır. Boya, cila ve musamba endüstrisinde önemli bir hammaddedir

11. Ceviz: Cevz ve koz da denir. Cevizgiller familya sından, ılıman bölgelerde meyvesi için yetistirilen ve çok degerli bir odun veren büyük agaç. Ceviz agacının,"Gövek" denen yesil bir dıs kabukla kaplı odunsu iç kabuklu meyvesi. Bilimsel ismi: Noix, Walnut ve Juglans regia dır.
Queen isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla