Tekil Mesaj gösterimi
Alt 06-06-13, 03:45   #1
Queen
ÜYE
 
Queen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12-02-13
Mesajlar: 7.083
Queen is an unknown quantity at this point
Standart Tütsülerin Adları

her çeşit her türden tüm tütsülerin adlarını açıklamalarını öğrenmeliyiz diyen kenzülcüler için başlatıyorum konumuzu
1. Amber: Anber, Akanber ve Ambre de denir.spermeçet yada Kasalot balinasından çıkarılan kokulumadde. Gri, yesil, siyah ve sarı çesitleri vardır. Bilimselismi: Croton elitaria dır.

2. Arpa: Bugdaygiller familyasından, ılıman iklimbölgelerinde yetisen, taneleri hayvan yemi, ekmek vebira yapımında kullanılan, tarım bitkisi. Nisastası boldur.Arpa kavrulup kahveyede karıstırılır. Latincesi:Hordeum dur.

3. Asma: Asmagiller familyasından, tırmanıcı ve uzunömürlü agaçsı bir bitkidir. Mayıs Haziran aylarında çiçekaçar. Çiçekleri küçük ve yesilimsi renktedir.Yapraklarının taban kısmı kalp seklindedir. Kenarlarıdisli ve ucu sivri olup, meyvelerine Üzüm denir. Latince ismi: Vitis tir.

4. Ayva: Arapça Sefercel denir. Gülgiller familyasından, meyve agacı ve bu agacın altın sarısı renkteki, hoskokulu meyvesi. Çok dallı bir çalı ya da küçük agaççık görünümündeki Ayva agacının yaprakları basit, tüylü ve küçük kulakçıklıdır. Tek tek açan, beyaz ya da pembe renkli, iri çiçeklerin yapraga benzeyen loplu çanak yaprakları ve çok bölmeli bir yumurtalıgı vardır. Her bölmede çok sayıda tohum taslagı bulunur. Bilimselismi: Cydonia oblonga dır.

5. Babunc: Papatya çiçegi, Kelkiz çiçegi, Bogaz çiçegi, Mayıs papatyası, Adi papatya, Küçük papatya,Babune ve Babunec de denir. Bilesikgiller familyasından, Nisan-Eylül aylarında çiçek açan, 25 cm kadar boyunda bir yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları ince parçalıolup sapsızdır. Çiçeginin orta kısmı sarıdır.Kenarlarında 12-20 tane dil biçiminde beyaz renkli çiçekvardır. Latincesi: Matricaria chamomilla dır

konu baya uzun kenzül ailesi,devamı var..
Queen isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla